Filter Events by Topic:


Student Academic Symposium 2015

April 16 2015 - April 17 2015

Student Academic Symposium 2015

Seventh Annual Student Academic Symposium

April 16-17, 2015

As students and faculty alike wrap up the academic year, graduating seniors rally every lesson and experience from their academic career in preparation of a final culminating presentation. Each discipline showcases the talents and knowledge soon to be alumni have amassed over the years before sending graduates off on the next life journey.

This year's artwork was created by senior art major Luis Garcia.

2015 Student Academic Symposium printable schedule (by location)

About Student Academic Symposium

SAS Beginnings 

  • 2007 reaffirmation of accreditation 
  • One component of TLU’s Quality Enhancement Plan 
  • Goals 
    • Provide a venue for presentation of the best research and performance skills of our upper division students 
    • Celebrate excellent student research 
    • Feature role models for lower division students

SAS Now

  • SAS 2015 begins the evening of Thursday, April 16 and runs all day on Friday, April 17. 
  • There are no classes on SAS day, so students can participate – either as presenters or spectators. 
  • Sessions are presented concurrently. 
  • Students may also present posters displayed during lunchtime on campus.

Posters at Jackson Park Student Activity Center

Biology

Sally Shanthini Amaye

Bailee Victoria Bauman

Sydney Rae Blake

Buck Patrick Boren

Jehf Tyler Brandenburg

Jessica C. Brown

Erica Alexis De La Rosa

Salvador Galarza Ritchey

Alexandria Paige Goyer

Yenia Guevara

Ashley M. Hahn

Rhaya L. Johnson

Sawyer Lee Johnson

Toni Lynne Keilers

Kenya T. Knowles

Jeremy Kotin

Grant James Kuempel

David Leodegario Lizarraga

Ashlynn Tavie Long

John Andrew Medina

Linda Joy Moss

Maria Lisbet Orozco

Nicole Elise Pollok

Shyla Brooke Tatsch

Brittney Janel Waldon

Chemistry

Computer Science/Information Systems

Gavin Harrison

Shamus Taylor

Environmental Studies

Sydnie Tafolla

Kinesiology

Aaron Aleman

Kade Kucera

Katherine Roy

Tony Gennusa

Dustin Hannon

Zach Jacobs

Ranecia Faison

Macy Glass

Dylan Pique

Courtney Brooks

Joey Meza

Jason Newberry

Kristen Hinton

Katy Moody

Natalie Vella

Bryan Doolittle

Thomas Stevens

Ruth Valverde

Kristian Barry

Colby Ginn

Cassandra Gonzales

Keith Kuenzel

Joseph Richardson

Jacob Wilmunen

Matt Hochstasser

Ashley Hurst

Matt King

Emily Hulsey

Ryan Moore

Physics

Jeffrey Charles Breitschopf

Gunner James Robison

Bianca Laina Trigo

Psychology

Daisy Bippert

Rene Dominguez

Lizeth Felix

Anissa M. Fierro

Jennifer M. Koepp

Justin M. Jolivet

Megan B. McBride

Tim R. Sanchez

Timothy Ruben Sanchez

Hannah K. Liebman

Sociology

Study Abroad Photos

SAS 2015 Schedule of Events

Thursday, April 16

Student Teachers
4/16/2015 4:00 p.m. to 5:00 p.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Garrett Blucher, Jamie Burns, Devin Crump, Gregory Demoore, Stephanie Ernst, Miranda Frank, Alexandria Henderson, Carla Hulcy, Taylor Hunt, Ashley Ladewig, Jennifer Lang, Daniel Lebo, Megan Lee, Sydni McDonald, Margaret Pearson, Jessica Pratt, Madison Redmann, Myles Salas, Chelsea Woodmancy

Student Conductors
4/16/2015 4:00 p.m. to 5:00 p.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

Moscow 1941 - Brian Balmages
Dustin Strackbein, Conductor

Appalachian Morning - Robert Sheldon
Christian Steins, Conductor

Russian Folk Fantasy - Robert Curnow
Bond Birkner, Conductor

In the Bleak Midwinter - Gustav Holst, arr. Jack Bullock
Richard Laabs, Conductor

Rites of Tamburo - Robert W. Smith
Christian Ayala, Conductor

River of Dreams - Victor Lopez
Jonathan Cruz, Conductor

March of the Czar's Brigade - Bryan Harris
Allyson Carignan, Conductor

As Summer Was Just Beginning - Larry Daehn
Adam Kinyicky, Conductor

Portrait of a Clown - Frank Ticheli
Jesse Rodriguez, Conductor

Simple Gifts (4th mvt) - Frank Ticheli
Katelyn Crisp, Conductor

Marching Song - Gustav Holst, arr. John Moss
Jonathan Segovia, Conductor

Green willow Portrait - Mark Williams
Selena Cervantes, Conductor

On A Hymnsong of Philip Bliss - David Holsinger
Manuel Martinez, Conductor

Colliding Visions - Brian Balmages
Deana Hero, Conductor

Songs of the Whalemen - Elliott Del Borgo
Bryce Turner, Conductor

Student Composers
4/16/2015 5:30 p.m.
Location: Ayers Recital Hall, Schuech Fine Arts Center

Honors Interdisciplinary Seminar
4/16/2015 6:00 p.m. to 7:00 p.m.
Location: Langner Hall 120

Haley Czarnek, Kennedy Dankert, Caitlin Dees, Amber Duelm, Amy Gastauer, Sioned Kirkpatrick, Emily Lyssy, Wesley Pryor, Erin Rose, Stephanie Thompson “Reacting to the Past and the Trial of Anne Hutchinson”

TLU Jazz Band Concert
4/16/2015 7:30 p.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

XpressFest.15
4/16/2015 7:30 p.m.
Location: Jackson Auditorium
Watch the trailer

Friday, April 17

Opening Breakfast with music
4/17/2015 8:00 AM
Location: Scheuch Fine Arts Center

Business: Marketing & Accounting
4/17/2015 8:15 a.m. to 8:45 a.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Marketing: Elyse Hlavinka, Marcus Leopold, Rey Mendez, Mac P. Warren "Tailgating"

Accounting:  Jake Garza, Jamie Moellenhoff, Jeff Ronczy "Lease Be With You"

Philosophy
4/17/2015 8:30 a.m. to 9:30 a.m.
Location: Tschoepe Hall room 245

Physics
4/17/2015 8:30 a.m. to 9:30 a.m.
Location: Tschoepe Hall room 103

Ethan Powell “Fabrication and Characterization of Organic Light Emitting Diodes with varying polymer layer thickness”

Bianca Trigo “Effect of Solar Cycle on the Terrestrial Ring Current and Plasma Sheet”

Stephen E. Bratz “Photoelesticity: Using optically active materials to characterize stress”

Sociology
4/17/2015 8:30 a.m. to 9:30 a.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Business Capstone
4/17/2015 8:50 a.m. to 9:20 a.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Manuel Bustamante, Matthew Grant, Zachary Sauers, Kenna Schievelbein, Yazcara Valdespino “Business Simulation Game”

President's Welcome and Art Awards
4/17/2015 9:30 a.m.
Location: Scheuch Fine Arts Center

Chapel with Katherine Albin
4/17/2015 10:00 a.m.
Location: Chapel of the Abiding Presence

Bulldog Investment Co.
4/17/2015 10:35 a.m. to 11:05 a.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Chase Dawkins, Kelli Gohmert, Ernest Stephenson

Mathematics
4/17/2015 10:30 a.m. to 11:15 a.m.
Location: Tschoepe Hall room 103

Melissa Johnson “Seoul Olympic Results: Hard Work or Doping?”

Stephanie Ernst “Pool Hall Math”

Wallace Pressley “Finding Lorenz and his Curves”

History
4/17/2015 10:30 a.m. to 11:30 a.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Ryan Nagle and Sam Ross

Modern Languages
4/17/2015 10:30 a.m. to 11:30 a.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

Political Science
4/17/2015 11:00 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Tschoepe Hall room 245

Sarah Neill “Higher Education Funding in Texas”

Business Ethics
4/17/2015 11:10 a.m. to 12:10 p.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Milee Ray, Vivian Santillan, Kyle Thompson, Caitlin Zarr

Manuel Bustamante, Sawyer Johnson, Adam McGuire, Mary Riddle

Computer Science/Information Systems
4/17/2015 11:15 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Tschoepe Hall room 103

Dave Ondik “GIS and Excel as a Decision Support System for Investing in Multi-Family Real Estate”

Tyler Hudgens “An Android Application for ZDT’s Amusement Park”

Environmental Studies
4/17/2015 11:30 a.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Sydnie Tafolla “An Evaluation of Methods for Controlling Anthropogenic Litter in Comal County”

Posters and All-School Picnic
4/17/2015 12:00 p.m. to 1:00 p.m.
Location: Student Activity Center at Jackson Park

Dramatic Media
4/17/2015 1:00 p.m. to 3:00 p.m.
Location: Tschoepe Hall room 245

Tim Gapinski, Taylor Gardner, Bryan Mittelstadt, Luke Nelson, Shanice Phillips, David Soop, Tabatha Steakley

English Composition
4/17/2015 1:30 p.m. to 2:30 p.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Social Entrepreneurship
4/17/2015 1:30 p.m. to 3:00 p.m.
Location: Tschoepe Hall room 103

Prof. Mollie Cullinane, JD – “So You Want to be a ‘Do-Gooder?: Social Entrepreneurship!

Water Bottle House – “Just What is this Water Bottle House Anyway?” by Emily Solis and David Germann

Austin Angeleri, SE Capstone Student – “Home is Where Your Art is House”

Priscilla Torres, SE Capstone Student – “The Financial Hope Group”

Biology
4/17/2015 1:30 p.m. to 3:30 p.m.
Location: Moody Science room 101

Buck BorenMechanism of Pathogenesis in Pediatric Patients Affected With Pilocytic Astrocytomas”

Grant Kuempel “Creatine Neurotransmission in Creatine Transporter Deficiency (CTD)”

Sawyer JohnsonEcological Restoration of a Central Texas Forest: Baseline Data before the Removal of Invasive Ligustrum”

Ashlynn LongEffects of Formula on Growth and Development of Pre-Term Infants”

Salvador Galarza-RitcheyTreatment of HIV and AIDS by Removal and Alteration of Binding Elements”

Jessica BrownSubclinical Hypothyroidism and its Physiological Effects on Children and Adolescents”

Alexandria GoyerThe Physiological Changes Associated with Increased Wellness in the Treatment and Prevention of Type 2 Diabetes Mellitus”

Erica De La RosaIdentifying Acanthosis Nigricans as a Risk Factor for the Development of Type II Diabetes in High-Risk Children and Adolescents”

Kinesiology
4/17/2015 1:30 p.m. to 4:00 p.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Chemistry
4/17/2015 2:30 p.m. to 3:30 p.m.
Location: Krost Science room 209

Chad Ladewig

Ring Ceremony
4/17/2015 4:00 p.m.
Location: Chapel of the Abiding Presence

XpressFest.15
4/17/2015 7:30 p.m.
Location: Jackson Auditorium
Watch the trailer


Featured Events

Christmas Vespers 2015

December 5 2014 - December 6 2015 7:30pm - 9:00pm

Summer Music Academy 2015

July 5 2015 - July 10 2015

Summer Scholars Academy 2015

July 6 2015 - July 17 2015

Opening Convocation 2015

August 25, 2015 9:30 AM - 10:30 AM

Trigger Warning

September 11, 2015 7:30 PM - 9:00 PM

Brown Distinguished Lecture: John Quinones

September 15, 2015 7:30 PM - 9:00 PM