Filter Events by Topic:


Student Academic Symposium 2016

April 14 2016 - April 15 2016

Eighth Annual Student Academic Symposium

April 14-15, 2016

As students and faculty alike wrap up the academic year, graduating seniors rally every lesson and experience from their academic career in preparation of a final culminating presentation. Each discipline showcases the talents and knowledge soon to be alumni have amassed over the years before sending graduates off on the next life journey.

About Student Academic Symposium

SAS Beginnings 

  • 2007 reaffirmation of accreditation 
  • One component of TLU’s Quality Enhancement Plan 
  • Goals 
    • Provide a venue for presentation of the best research and performance skills of our upper division students 
    • Celebrate excellent student research 
    • Feature role models for lower division students

SAS Now

  • SAS 2016 begins the evening of Thursday, April 14 and runs all day on Friday, April 15. 
  • There are no classes on SAS day, so students can participate – either as presenters or spectators. 
  • Sessions are presented concurrently. 
  • Students may also present posters displayed during lunchtime on campus.

Posters at Jackson Park Student Activity Center

Biology

Evan Basha

Dylan Blake

Jeniece Brown

Amber Duelm

Aleesa Griffin

Karen Herrera

Donghyeok Jung

Jacob Lara

Whitney Ludwick

Sarah Luke

Gianna Maldonado

Lauryn Nelson

Eric Ramdass

Broderick Sargent

Sydnie Tafolla

Sofia Vega

Claire Weirich

Jazmin Willie

Chelsea Wissner  

Rebecca Woodward

Chemistry

Madison Berger

Britany Pollok

Amii Rodriguez Delgado

Megan Sweeney

Machell Vonberg

Environmental Studies

Brittny Raup

Physics

Gunner Robison

Psychology

Sociology

SOCI 232 Social Problems class

Study Abroad Photo Show

Caroline Jordan—England

Sarah Chiang—England

Tasha Phillips—England

Kelli Simms—Spain

Victoria Barski—England

Amanda Lochte—Norway

Brittney Leone—Italy

Amber Landrum—Austria

Renata Leach—Australia & Costa Rica

Kimberly DeLeon—England

Alexandria Pruden—Northern Ireland & Costa Rica

SAS 2016 Schedule of Events

Thursday, April 14

Student Conductor Showcase
4/14/2016 4:00 p.m. to 5:00 p.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

Streets of Madrid / John Moss
Brian Kingsbury, conductor

Under an Irish Sky / Larry Neeck
Melissa Anderson, conductor

On a Hymnsong of Phillip Bliss / David Holsinger
Adrian Esquivel, conductor

Cumberland Cross / Carl Strommen
Benjamin Swaner, conductor

Accolade / William Hines
Linsey Rios, conductor

Our Kingsland Spring / Samuel Hazo
Pedro Valenzuela, conductor

Moscow 1941 / Brian Balmages
Andrea Moreno, conductor

Greenwillow Portrait / Mark Williams
Marcos Cordova, conductor

West Side Story / Leonard Bernstein, arr. Michael Sweeney
Paul Jensen, conductor

Flight of the Thunderbird / Samuel Hazo
Bianca Salazar, conductor

Student Teachers 
4/14/2016 5:00 p.m. to 6:00 p.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Joshua Palmer Alderman

Anna E. Amy

Margaret Lynn Anderson

Christian Edwin Ayala

Natalie Alyssa Behnke

Bond Jackson Birkner

Klaus Michael Bohrmann

Allyson Rachelle Carignan

Selena Christine Cervantes

Katelynn Rose Crisp

Debora Anne Gonzalez

Monica E. Greene

Courtney Marie Hansmann

Chaney Elizabeth Hill

Emily Koren Koenig

Emily Nicole Lyssy

Allison Kehaulani May

Angelynn Kauilani May

Donte Ray McGee

Allison Renee Nino

Nicole Elizabeth Papa

Mayra Alejandra Pena

Dylan Larry Pique

Sarah Ashley Randall

Katy Lynette Sells

Molly Elizabeth Wagner

Rachel Alexandra Williams

Kaitlin Jean Young

Lauren R. Zook

Visual Art Senior Exhibit

4/14/16 5:00-7:00 p.m.

Location:  Annetta Kraushaar Gallery, Schuech Fine Arts Center

Mary Grace Riddle, Chloe Correll, and TasharaMcKinney, “Ineffable”

TLU Jazz Band Concert
4/14/2016 7:30 p.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

XpressFest.16
4/14/2016 7:30 p.m.
Location: CAST Studio Theatre

Get details about XpressFest.16 on the event page.

Friday, April 15

Opening Breakfast with music
4/15/2016 8:00 AM
Location: Scheuch Fine Arts Center

Business Capstone
4/15/2016 8:30 a.m. to 9:00 a.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

June Ambs, Isaac Lopez, Preslie Pavlich, Aaron Zuchowicz

Business Ethics Debate
4/15/2016 9:00 a.m. to 10:00 a.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Team A: Austen Pogue, Jacline Gutierrez, Lori Wiese & June Ambs 

Team B: Taylor Vatuna, Jayce Serrano, Mariah Burt, Colin Nunley & Elmer Catalan

History 
4/15/2016 9:00 a.m. to 10:00 a.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Britnie J. Tucker, "The Capital of the North: The Political Alliance between the City of York and Richard III, Duke of Gloucester”

Fernando Rover, “Black Masculinity and Responses to the Moynihan Report in Ebony Magazine”

Psychology
4/15/2016 9:00 a.m. to 10:00 a.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

President's Welcome and Art Awards
4/15/2016 9:30 a.m.
Location: Scheuch Fine Arts Center

Chapel
4/15/2016 10:00 a.m.
Location: Chapel of the Abiding Presence

Bulldog Investment Co.
4/15/2016 10:30 a.m. to 11:00 a.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Mathematics & CSCI/IS
4/15/2016 10:30 a.m. to 11:45 a.m.
Location: Tschoepe Hall room 103

Amy Leigh Gastauer | Math | 10:30 - 10:45

Wesley Pryor | Math | 10:45 - 11:00

Erika Gallo | Math | 11:00 - 11:15

Lawler, Gunnar Chase | CS | 11:15 - 11:30

Tre LaGrone | IS | 11:30 - 11:45

English Composition 
4/15/2016 10:30 a.m. to 11:30 a.m.
Location: Langner Hall room 120

World Languages & Cultures 
4/15/2016 10:30 a.m. to 11:30 a.m.
Location: Wupperman Little Theatre, Schuech Fine Arts Center

Alejandro Gutierrez

Niyell Ascencio

Marquish McKinnon

Spanish and French classes cultural presentations

Dramatic Media
4/15/2016 10:30 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Tschoepe Hall room 245

Kevin Ryan Beene

Caroline Jordan

Robert Leija

Selina Raquel Ramirez

Britnie Tucker

John Paul Luis Woda

Interdisciplinary/Mixed talks
4/15/2016 10:30 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Krost 209

Environmental Studies

Brittny Raup

Psychology

Emily Heines

Psychology/Geography

Brianna Alter

Rebeca Andrade

Mary Boley

Jeniece Brown

Alexus Cordova

Alisha Fraser

Michael Haberle

Taelor Harmon

Randi Hawkins

Blake Hubbard

Chelsea Kalina

Jalen Johnson

Alyssa Jones

Wade Martin

Paul McArthur

Travis Meyer

Melanie Reed

Anne Poulos

Alexandria Pruden

Jason Rosenbaum

Nursing
4/15/2016 10:30 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Moody Science room 101

Angela Anderson & Kassandra Esquivel, “OB Nurses' Knowledge about Cord Blood Donation and Collection”

Erick Gutierrez, Olga Gonzales & JoAn Webb, “Animal Assisted Therapy in Palliative Care”

Tessa Nichols, Autumn Durst & Brandon George, “Intensive Care Nurses and Stress: Coping Measures and Perceived Effectiveness”

Chris Jacobsen, Emily Hilleman & Bradie McGurk, “Assessing Daycare Workers' Knowledge of Otitis Media Before and after a Teaching Intervention”

Sarai Ramirez, Chelsea Wissner & Amanda Kappel, “Concussion Knowledge Among Parents of Youth in Organized Sports"

Sociology 
4/15/2016 10:30 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Business
4/15/2016 11:00 a.m. to 12:00 p.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

Caitlyn Collins, Sarah Richard & Vivian Vasquez, “Accounting for Leases – Finally Recognizing the Economic Reality of the Deal”

Mac Prichard-Warren, “Americans with Disabilities Act: Past, Present, and Future”

Posters and All-School Picnic

4/15/2016 12:00 p.m. to 1:00 p.m.
Location: Student Activity Center at Jackson Park

Political Science
4/15/2016 1:00 p.m. to 2:00 p.m.
Location: Langner Hall room 120

Haley Czarnek

JaKayla DaBera

Jacob Tingle

Megan Waters

Forrest Nolden

Kinesiology
4/15/2016 1:00 p.m. to 4:00 p.m.
Location: Dunne Conference Center, Tschoepe Hall

     Jessica Garces

     Taylor Huffman

      Kristen Fording

      Leah Howell

Break

      Victoria Berry

      Katherine Moreno

      Kristen Sims

Biology 
4/15/2016 1:30 p.m. to 3:00 p.m.
Location: Moody Science room 101

Evan Basha, “Pathology and Treatment of Atrial Fibrillation and Atrial Flutter”

Claire Weirich, “The Movements and Migration of Sharks Determined by Environmental Factors”

Sofia Vega, “The Effects of the Fungus Batrachochytrium dendorobatidis on Amphibians”

Sydnie Tafolla, “Water Temperature Changes and their Effect on Aquatic Animals: A Review”

Aleesa Griffin, “Neoadjuvant Chemotherapy and the Use of Predictive Factors in Treating Triple Negative Breast Cancer”

Sarah Luke, “Physiologically Based Predictors of Esophageal Varicies and Variceal Hemorrhage in Patients with Cirrhosis”

Theology
4/15/2016 1:30 p.m. to 3:30 p.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Abigail F. Jackson, “Against Biblical Literalism”

Felisa Ramirez, “Our Lady of Guadalupe: an Empowerment for the 21st Century Latina”

Morgan Elizabeth Gates, “Grace in the Gaps: Justification in the 21st Century”

Philosophy
4/15/2016 3:30 p.m. to 4:00 p.m.
Location: Valero Room 201, Tschoepe Hall

Erika Gallo

Ring Ceremony
4/15/2016 4:00 p.m.
Location: Chapel of the Abiding Presence

XpressFest.16
4/15/2016 7:30 p.m.
Location: Jackson Auditorium

Get details about XpressFest.16 on the event page.


Featured Events

Latino Heritage Month 2016

September 14, 2016 - November 2, 2016

Bulldog Youth Event

September 24, 2016 - September 25, 2016

Krost Symposium 2016

October 5, 2016 - October 6, 2016

Neurocognition of Music and Art

Homecoming 2016

October 7, 2016 - October 8, 2016

Family Weekend 2016

October 7, 2016 - October 8, 2016

Dogs on the Green 2016

October 13, 2016 10:00 am - 5:00 pm

Dramatic Media Production: The Emperor’s New Clothes

October 21, 2016 - October 23, 2016 7:30pm - 9:30pm

Family Physics Night 2016

October 27, 2016 6:30 pm - 9:00 pm